– Du, Agneta, jag förstår inte hur ert hus hänger ihop! Så sa en vän! Det kan hända att jag inte visar allt rakt av men om jag möter upp på entrétrappan kan jag visa er in och förklara lite hur en del av vårt hem också kan beskrivas! Räkna med att fotona är tagna vid helt olika tillfällen bli inte förvirrade bara häng med! Välkomna in och väl inne är det visst jul… ni känner kanske igen hallen där den vise mannen nu står vid ingången. Tredje fotot: Till höger kan du hänga av dig jackan bakom draperiet och dörren leder in till badrummet. Sen hamnar ni mitt i en ombyggnadsfas från 1995-96 där spis och kylskåp flyttades runt några gånger. Vi hade bytt till nya fönster och målat på utsidan men inne var de fortfarande omålade. Fönstret med pelargoner på det gamla fotot är precis samma fönster som det med ett tänt stearinljus i badrumsfönstret för duschmys – badlakanet hänger på sin krok väntar. Klicka på bilderna så ser du mer och allt gör sig bättre på en större skärm!





Var inte blyga kom fram till matplatsen och gå in i köket till höger och ni är genast i vårt lilla L-formade kök. Det minsta fönstret i köket är det med kaffekannelampan, vi råkade gå förbi en affär med rätt många knasiga grejer och den roliga lampan blev vår. En broderad duk fick ett nytt passande liv som gardin.

Diskbänken flyttade vi hit efter att ha rivit en vägg och tagit bort en liten hall med en trappstege till ovanvåningen. Vattenkokaren är dansk design från Bodum och liknar ingen annan vattenkokare. Varje gång jag fyller den med vatten får jag associationer till en en gammal barnbok som hette Kastrullresan . Familjen reste runt och försökte leva på pappans kastrulltillverkning det gick sisådär, tror jag.


Se, vi har välkommet besök i köket, barnbarnet Victor har varit med i köket sen han var liten, jodå, fast inte natt och dag precis. Det är tre år mellan fotona och Victor är tolv år och bakar frukostbullar till nästa dag. Den rullbara huggkubben är sänkt några centimeter så den går att rulla in under arbetsskivan bortom spisen och blir på så vis mycket användbar.
Salladskungen är nio år och är fortfarande en hejare på att välja och använda knivar! Man kan titta över hans axel och få syn på hyllan där köket slutar, på andra sidan om den väggen finns det kaklade duschutrymmet.


På fotot här nedanför har jag bjudit er att sitta i vår soffa och ta en kopp kaffe, ta en kaka till och titta bort mot köket. Ytorna är små men nu vet ni hur det ser ut från entrén och hit. Ni känner igen den långa bokhyllan under taket och köksbordet som man lätt ser från hallen.
Bordet ritade vi efter inspiration från en gammal gård på Gotland. Det är delbart och har två iläggsskivor men dem har vi inte haft i sen vi byggde vår matsal. Den vackra kaminen har sin egen historia som vi sparar till en annan gång. Och visst är ett hem med vita väggar färglöst och jättetrist!

Kul att ni kom och besökte oss, lev väl, vi ses snart igen!/Agneta
19 augusti, 2023 kl. 12:04 pm
Tack för visningen, hur härligt som helst!
19 augusti, 2023 kl. 1:20 pm
Trevligt att höra är du själv bloggare på WordPress?
19 augusti, 2023 kl. 5:30 pm
Härligt! Än så länge hänger jag med….😉
19 augusti, 2023 kl. 10:01 pm
Det är toppen, tack, för inspirationen dig ovetandes!
20 augusti, 2023 kl. 3:28 pm
Tack för titten!
20 augusti, 2023 kl. 9:31 pm
Tack själv, jag tycker om dina blogginlägg för de inspirerar mig på flera plan! Jag tänker att det är ett bra skäl att blogga!
29 augusti, 2023 kl. 7:26 am
Tack för titten ser härligt och ombonat ut
29 augusti, 2023 kl. 4:15 pm
Kul att se dig här igen! Välkommen att läsa och titta på de andra inläggen om vårt eklektiska hem!
Jag såg ditt inlägg om husbygget i Spanien och jag visste inte riktigt hur jag skulle uttrycka min tankar. Jag tänker på hur varmt det ÄR/kommer att bli där och flygen emellan och kanske du förstår hur mina tankar går. Detta ville jag inte skriva på din sida förstår du, Åse!